Dlaczego koty chowają się w pudełkach?

Często posiadacze kotów reagują zdziwieniem na fakt, że ich pupil, zamiast docenić urok i funkcje nowo zakupionej dla niego zabawki jest znacznie bardziej zainteresowany pudełkiem po zabawce. Dlaczego koty tak bardzo lubią pudełka i skąd zwyczaj, że koty chowają się w pudełkach? Powodów jest wiele i dobrze, aby wszyscy miłośnicy kotów zrozumieli potrzeby swoich pupili i wynikające z nich, często zaskakujące dla nas zachowania.

Koty i kartonowe pudła… dlaczego tak bardzo je lubią?

Wśród wielu powodów głównym wydaje się być pierwotny instynkt łowcy. Koty są drapieżnikami i w swoich podstawowych instynktach, polując na zdobycz, lubią znaleźć bezpieczną, zamkniętą przestrzeń, z której w komfortowych warunkach będą obserwować otoczenie lub odizolują się od niego, kiedy przyjdzie im taka ochota. Pudełka kartonowe idealnie nadają się do takiego celu.

Pudełka kartonowe pomagają kotom się przystosować

Badania prowadzone przez naukowców ujawniły kolejny powód, dla którego koty uwielbiają kartonowe pudełka. Przeprowadzono je na grupie kotów ze schroniska, z których połowie przydzielono pudełka, a połowie nie. Badania te wykazały, że koty z pudłami szybciej wracały do zdrowia i szybciej przystosowywały się do nowego środowiska. To pokazuje, że pudełka są niezwykle korzystne dla kotów, ponieważ pomagają im radzić sobie ze zmianami.

Kartonowe pudełko zapewnia kotu odpowiednią temperaturę

Innym powodem, dla którego koty uwielbiają pudełka, jest to, że świetne utrzymują ciepło. Tektura jest nie tylko niesamowitym izolatorem termicznym, ale dodatkowo niewielka przestrzeń, jaką posiadają pudełka, zachęca kota do zwinięcia się i zrelaksowania, tworząc wygodną i ciepłą ostoję. Idealna temperatura, aby koty czuły się komfortowo, to około 37°C, więc ciepło jest bardzo ważne dla Twojego kota.

Koty są ciekawskie

Koty są niezwykle ciekawskimi zwierzętami, więc właścicieli nie powinno dziwić, że za każdym razem, gdy kupują coś nowego, kot od razu zabiera się za szczegółowe zbadanie przedmiotu. Nowy przedmiot nie tylko pachnie inaczej, co wzbudza zainteresowanie pupila, ale Twój kot jest również ciekawy, jaki jest cel nowego przedmiotu w domu. Jeśli kupisz przedmiot, który znajduje się w pudełku, istnieje duża szansa, że po krótkim zbadaniu zawartości pudełka, kot na dłużej zajmie się samym pudełkiem.

Kartonowe pudełka to dobre miejsca do spania dla kotów

Jak już zostało wspomniane, pudełka pomagają kotom się przystosować i radzić ze zmianami. Głównie dlatego, że przebywanie kota w pudełku niweluje u niego stres i zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. Z tego też powodu są świetnym miejscem do spania. Koty spędzają do 18 godzin dziennie śpiąc, więc znalezienie idealnego miejsca jest ważne. Tam, gdzie Ty widzisz zwykłe kartonowe pudełko, Twój kot widzi bezpieczne i luksusowe schronienie, które zagwarantuje ciepło i ochronę.

Urok tkwi w fakturze

Skoro koty tak uwielbiają pudełka to dlaczego czasami pozostawiają z nich same strzępy? Jednym z powodów, dla którego koty tak bardzo kochają pudełka, jest ich tekstura. Tektura jest idealna dla Twojego kota do gryzienia i drapania, więc karton może mu zapewnić długie godziny świetnej zabawy. Wielu właścicieli stwierdza, że ich koty głównie w tym właśnie celu interesują się kartonowymi pudłami.

Bez względu na powód, jakim kieruje się Twój kot, walcząc o własne pudełko, świadomi zalet, jakie nam samym w codziennych zajęciach, organizacji przestrzeni i innych celach przynoszą kartonowe pudła, odstąpmy czasem jedno dla naszego pupila, dając mu wiele radości niewielkim kosztem.

Leave a Comment